TOP dovednosti pro přežití v přírodě

Člověk nikdy neví, kdy mu přijdou vhod nejrůznější survival dovednosti: žijeme sice v mírném podnebí a v nadmíru osídlené krajině, ale i u nás se může stát, že zabloudíte v lese a budete nuceni v něm přenocovat, případně strávit na cestě několik dní, než opět narazíte na civilizaci. O to hůř, pokud se vám něco takového přihodí v zahraničí, kde může být hustota osídlení diametrálně odlišná od té naší. Na co tedy v takové situaci musíte myslet především?

 

Stavba přístřešku

Tělesná teplota je patrně nejdůležitějším faktorem přežití. Přes den se dá vcelku úspěšně korigovat. V zimě se můžeme zahřát pohybem, v horku se můžeme schovat do stínu, případně se zchladit v nějakém vodním toku (pokud tedy nemluvíme o poušti). Potíž však nastává v noci, kdy klesá teplota okolního prostředí a při spánku tak člověku hrozí prochladnutí či rovnou umrznutí. Měli bychom tedy být schopní rozdělat si oheň (za mokra hoří bříza, její kůra je na rozdělání ohně velmi vhodná, pokud nikde není, oberte nějakou soušku a vytvořte si troud). Oheň se dá rozdělat i bez sirek, např. pomocí lupy či tření dřívek, ale k tomu je nutná značná dovednost a ne každému se to podaří, doporučuji s sebou tedy stále mít krabičku sirek. Dále je nutností postavit si střechu nad hlavou, aby na nás nepršelo: stačí jednoduchý kryt z hlavní pevné větve a z např. menších větví, rákosí či travin. Pod sebe bychom měli dát izolační vrstvu např. z chvojí. V zimě se ještě k tomuto doporučuje vyhloubit hlubší díru, do které se uložíme. Nezapomínejte na pokrývku hlavy: právě hlavou z těla uniká nejvíce tepla!

 

Získávání vody

Pití je důležitější než jídlo: s nadsázkou bez jídla vydržíme i několik týdnů, i když bez energie, pokud budeme mít co pít. Bez vody člověk zemře na dehydrataci po cca 5-7 dnech. Musíme tak být schopní si vodu zajistit. Pít nemůžeme jen tak něco!  Mohli bychom do sebe dostat bakterie, které by mohly způsobit průjmové onemocnění, a v tom případě bychom vodu z těla ztratili, ne získali. Vodu z přírodního zdroje vždy převařte (cca 10-20 minut). Převařte i sníh. Nikdy ho rovnou nejezte, snížili byste tím svou tělesnou teplotu! Trochu vody můžete i získat např. natažením pytlíku na větev a zatížením spodku lehkým kamenem. Podobně funguje ranní tráva, kterou dáte do pet lahve a dáte na sluníčko. Na plastu se vysráží kapičky, které můžete následně vypít. Žízeň to úplně nezažene, ale minimálně vám to umožní dále fungovat.

 

Chcete víc?

Potřebujete více tipů? Navštivte naše 72 hodinové školení Survive přežití v přírodě

Rada na závěr

Pokud to půjde, jděte vždy do přírody vybaveni, aby vás v případě potíží nic nemile nepřekvapilo. Pokud se vám to nepoštěstí, mějte aspoň na paměti, že se správnou tělesnou teplotou a pitným režimem přežijete téměř cokoliv. Věnujte pozornost svému okolí, hledejte známky civilizace, ideálně z vyšších bodů, kde je rozhled do krajiny a pokud to bude možné, jděte stále stejným směrem, protože tím se zvyšuje vaše šance, že na nějaké osídlení dříve či později narazíte.

 

 

Tento web používá cookies k lepšímu fungování webu a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku