Střelecké zbraně na sebeobranu bez zbrojního průkazu

Přestože je dle statistik Česká republika zařazována do oblastí s minimální hrozbou terorismu, krádeže a loupežná přepadení podniků a civilních osob se u nás množí jako houby po dešti. Pořízení zbrojního průkazu ovlivněné evropskými normami se však stává stále nákladnějším, delším a náročnějším procesem a je proto třeba řešit ochranu sebe, své rodiny i svého majetku jinak. Pokud patříte do kategorie lidí, co nechtějí jen nečině sedět a doufat v záchranu bezpečnostními složkami našeho státu, máme i pro vás řešení v podobě střelných zbraní, které jsou státem povolené i bez držení zbrojního průkazu. Do této kategorie (čili do kategorie D dle zákona o zbraních) patří vzduchovky, flobertky, plynové, akustické pistole a dále perkusní pistole, které volně zakoupíte v kterémkoliv obchodě se zbraněmi, pokud vám bylo minimálně 18 let.

 

Vzduchovky

Nejznámější pro své využití při rekreační střelbě jsou nepochybně vzduchovky. Každý si pod tímto pojmem představí dlouhou pušku na škůdce, faktem ovšem je, že na trhu máme i kompaktní pistole a revolvery poháněné CO2 a jejich největší výhodou je možnost opakovaného výstřelu. Vzduchové pistole mají zásobník až na 19 ocelových BB klibrů, jejich cena se pohybuje v průměru kolem 4 000 Kč u krátkých i dlouhých vzduchovek.

Flobertky

florbetka

Pokud máte rádi westernové přestřelky, s vynálezem Luise Floberta už jste se určitě setkali. Co se týče účinnosti, jsou flobertky účinnější než vzduchovky, používají se na cvičný nácvik střelby nebo ve sportovních disciplínách. Podobně jako vzduchovky se také využívají na odstranění drobných hlodavců. Vzhledově jsou ovšem flobertky podobné klasickým revolverům a na první pohled jsou pro laika s revolverem snadno zaměnitelné. Pokud se tedy ocitnete v nouzi, je dobré mířit zejména do obličejové části protivníka. Schopnou flobertku sežene do 4 000 Kč.

Perkusní zbraně

Zdaleka nejefektivnější, co se kalibru týče, jsou perkusní pistole. Většina z nich sice připomíná historický kousek ve vitríně, technologicky jsou ale velmi vyspělé. Obvykle jde o velice malé pistole, které snadno schováte i v náprsní kapse, na pětimetrovou vzdálenost však protivníka spolehlivě odrovnáte. Co se ceny týče, pro perkusní zbraň, mezi které patří i letošní novinka Czechgun Gladiátor, si ale sáhnete do kapsy poměrně hluboko, jejich pořizovací cena totiž začíná na částce 6 000 korun.

Plynové pistole

plynovka

Expanzní zbraně, rovněž známé jako plynovky, vzhledem připomínají běžné krátké pistole, což jejich popularitu zbraní pro sebeobranu násobně zvyšuje. Účelově se jedná o signální pyrotechnickou zbraň, jako střelivo se však často používají štiplavé plyny a dráždivé látky. Efektem bychom tedy mohly plynovky přirovnat k pepřovému spreji použitelnému na delší než kontaktní vzdálenost. Rozměrově jsou plynové zbraně poměrně malé, proto je rády používají zejména ženy. Na pořízení plynovky vám pak postačí relativně malý peníz a to cca 1500 korun.

Akustické zbraně

Jak už název napovídá, s těmito pistolemi nezpůsobíte nic jiného než randál. V případě hrozícího nebezpečí je to ale také jeden ze způsobů, jak si přivolat pomoc či jak nepřítele zastrašit. Tyto zbraně v současnosti již v prodeji moc nejsou, protože se používali ke startování běžeckých závodů nebo na plašení zvěře, které časem nahradily zbraně plynové.

 

Nestačí vám zbran bez zbrojního průkazu?

Navštivte naše kurzy a my vám poradíme, jaká zbran je pro vás nejvhodnější a naučíme vás střílet!

 

Tento web používá cookies k lepšímu fungování webu a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku