Jak přežít v přírodě? 5 užitečných rad

Přežít v přírodě. Zvířata to umí, naši předci to uměli, ale umíme to taky? My, moderní a na technologií zvyklí (dalo by se i říci závislí) lidé 21. století? Většina z nás asi ne. Přitom to není nic těžkého, stačí znát pár základních informací, se kterými určitě přežijete.

 

1. Najít vodu

Úplně jedno, jestli se ztratíte v lese, v džungli, nebo jestli skončíte na nějakém neobydleném ostrově, ba dokonce v poušti, v první řadě musíte najít vodu. Dostatek vody je životně důležité. Ale jak na to?

V lese a v džungli je to poměrně lehké, vodu naleznete buď v sladkovodních řekách, na listech nebo pod stromy u kořenů. Podzemní voda se zde nachází všude. V poušti to je o něco těžší. Tam musíte nejdříve vyhrabat do písku díru. Na ní je potřeba položit větší kus látky, která vodu neabsorbuje. Přes noc se díky kondenzace nasbírá přímo na látce rosa, kterou můžete využít jako pitnou vodu. Stejná metoda se dá využít i na pláži ostrovu.

 

2. Najít potravu

Člověk je všežravec. V přírodě to je naší výhodou. Les nám nabízí nemalé množství potravy. Listy, kůra stromů, bobule, jedlé houby a další jedlé části rostlin sice nejsou tří hvězdičkový menu v drahé restauraci, na přežití to ale stačí. Pokud se ale stane, že budete muset vydržet déle v přírodě, není špatný nápad vyrobit si nástroje (viz bod 3) a začít lovit. Nejčastějším a i nejvýhodnějším úlovkem jsou ryby, dostatek bílkovin, zdravé aminokyseliny a velké množství živin dodají tělu vše co potřebuje.

Pokud jste skončili na ostrově si můžete rybu dokonce osolit, stačí nabrat mořskou vodu do nějaké nádoby a nechat to stát ve slunci – voda se vypaří a v nádobě vám zůstane sůl.

 

3. Vyrobit si nástroje

Člověk se stal evolučně úspěšným jen díky nástrojům. Ačkoliv existuje ve zvířecí říše několik řádů (havrani, primáti, delfíni), které taktéž využívají nástroje, zvládl člověk prorazit do nových úrovní kvality nástrojů. Šípy, luky, nože, kladiva z kamene atd. Tyto nástroje vám nejen pomůžou ulovit si maso, můžete se s nimi i bránit proti jiným predátorům, například proti vlkům, medvědům nebo tropickým masožravcům.

 

4. Co dělat v noci?

Pokud máte pocit, že se v přírodě ocitnete na delší dobu, a rozhodnete se zůstat na jednom místě poblíž řeky, bude rozumné si postavit provizorní chatku, abyste měli nějaký úkryt. Postavit chatku je náročné, ale vyplatí se to.

Jako materiál využijte tlusté větve jako kostru noclehu, hubené větve a velké listy jako střechu a větší množství malého listí jako podklad a pohodlnou podlahu.

Jestli jste ale ztraceni někde uprostřed lesa a plánujete najít cestu zpět do civilizace, by byla blbost stavět si každý večer novou chatku. Nejpraktičtější a nejbezpečnější je trávit noc ve stromech.

 

5. Jak se dostat zpět do civilizace?

Ztracení se v přírodě není nikdy plánované. Ale jak vědět, kam se vydat, pokud se z této situace chcete dostat? Důležité je znát následující základní informace:

Slunce vždy vychází na východě. Když vstanete dříve, abyste viděli kde přesně se ráno objeví slunce, můžete si díky stínům stanovit směry a vydat se na cestu. Důležité je si vždy najít nějaký daleko vzdálený cíl, abyste nezačali chodit v kolečku.

Pokud narazíte na potok nebo na řeku, nebo již dávno u řeky jste, běžte směrem toku. Dříve nebo později zajisté narazíte na nějaké město.

 

Nejdůležitější je ale vždy: udržet si chladnou hlavu, jednat klidně a logicky, a nikdy se nevzdávat.

 

Zajímají vás další tipy na přežití? Mrkněte na náš kurz přežití v přírodě.

Tento web používá cookies k lepšímu fungování webu a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku